THE HUGO AWARD WINNERS: WORLDCON 2012

03 September 2012

By Bella Pagan

imagesca403hyu

The Hugo Award winners were announced yesterday in Chicago, much to our excitement, with China Miéville *and* Paul Cornell (in two categories, no less) gracing the shortlists. And we are delighted to report that Paul Cornell won in the Best Fancase category, for the SF Squeecast, co-produced with Lynne M. Thomas, Seanan McGuire, Elizabeth Bear, and Catherynne M. Valente. Many congratulations to all the winners and nominees, and here below are those winning books and the fine shortlists they came from. This is courtesy of WorldCon 2012 (Chicon 7) and the World Science Fiction Society. I was at last year's WorldCon Hugo Awards ceremony in Reno, and sorry not to be there for this one! But it looked like it had a fabulous programme and I'm sure a good time was had by all. If you want to know more about the Hugos and their history, more info is HERE.  

Also, if you want to catch that video interview with China Miéville again, released on publication of his Hugo-shortlisted novel Embassytown, it's HERE.

 

HUGO WINNERS AND SHORTLISTS 2012 ...

 

  • Best Novel Winner: Among Others by Jo Walton (Tor) Books on the shortlist: A Dance With Dragons by George R. R. Martin (Bantam Spectra) Deadline by Mira Grant (Orbit) Embassytown by China Miéville (Macmillan / Del Rey) Leviathan Wakes by James S. A. Corey (Orbit)

  • Best Novella Winner: The Man Who Bridged the Mist by Kij Johnson (Asimov's, September/October 2011) Books on the shortlist: Countdown by Mira Grant (Orbit) The Ice Owl by Carolyn Ives Gilman (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, November/December 2011) Kiss Me Twice by Mary Robinette Kowal (Asimov's, June 2011) The Man Who Ended History: A Documentary by Ken Liu (Panverse 3) Silently and Very Fast by Catherynne M. Valente (Clarkesworld / WSFA

 

  •  Best Novelette:  Winner: Six Months, Three Days” by Charlie Jane Anders (Tor.com) Books on the shortlist: The Copenhagen Interpretation” by Paul Cornell (Asimov's, July 2011) Fields of Gold by Rachel Swirsky (Eclipse Four) Ray of Light by Brad R. Torgersen (Analog, December 2011) What We Found” by Geoff Ryman (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, September/October 2011)

 

  • Best Short Story Winner: The Paper Menagerie” by Ken Liu (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, March/April 2011) Books on the shortlist: The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees” by E. Lily Yu (Clarkesworld, April 2011) The Homecoming” by Mike Resnick (Asimov's, April/May 2011) Movement” by Nancy Fulda (Asimov's, March 2011) Shadow War of the Night Dragons: Book One: The Dead City: Prologue” by John Scalzi (Tor.com)

 

  • Best Related Work  Winner: The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition edited by John Clute, David Langford, Peter Nicholls, and Graham Sleight (Gollancz) On the shortlist: Jar Jar Binks Must Die... and Other Observations about Science Fiction Movies by Daniel M. Kimmel (Fantastic Books) The Steampunk Bible: An Illustrated Guide to the World of Imaginary Airships, Corsets and Goggles, Mad Scientists, and Strange Literature by Jeff VanderMeer and S. J. Chambers (Abrams Image) Wicked Girls by Seanan McGuire Writing Excuses, Season 6 by Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, and Jordan Sanderson

 

  • Best Graphic Story Winner: Digger by Ursula Vernon (Sofawolf Press) On the shortlist: Fables Vol 15: Rose Red by Bill Willingham and Mark Buckingham (Vertigo) Locke & Key Volume 4, Keys to the Kingdom written by Joe Hill, illustrated by Gabriel Rodriguez (IDW) Schlock Mercenary: Force Multiplication written and illustrated by Howard Tayler, colors by Travis Walton (The Tayler Corporation) The Unwritten (Volume 4): Leviathan created by Mike Carey and Peter Gross. Written by Mike Carey, illustrated by Peter Gross (Vertigo)

 

  • Best Dramatic Presentation (Long Form)  Winner: Game of Thrones (Season 1), created by David Benioff and D. B. Weiss; written by David Benioff, D. B. Weiss, Bryan Cogman, Jane Espenson, and George R. R. Martin; directed by Brian Kirk, Daniel Minahan, Tim van Patten, and Alan Taylor (HBO) On the shortlist: Captain America: The First Avenger, screenplay by Christopher Markus and Stephan McFeely, directed by Joe Johnston (Marvel) Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner Bros.) Hugo, screenplay by John Logan; directed by Martin Scorsese (Paramount) Source Code, screenplay by Ben Ripley; directed by Duncan Jones (Vendome Pictures)

 

  • Best Dramatic Presentation (Short Form)  Winner: The Doctor's Wife” (Doctor Who), written by Neil Gaiman; directed by Richard Clark (BBC Wales) On the shortlist: The Drink Tank's Hugo Acceptance Speech,” Christopher J Garcia and James Bacon (Renovation) The Girl Who Waited” (Doctor Who), written by Tom MacRae; directed by Nick Hurran (BBC Wales) A Good Man Goes to War” (Doctor Who), written by Steven Moffat; directed by Peter Hoar (BBC Wales) Remedial Chaos Theory” (Community), written by Dan Harmon and Chris McKenna; directed by Jeff Melman (NBC)

 

  • Best Editor - Short Form  Winner: Sheila Williams On the shortlist: John Joseph Adams Neil Clarke Stanley Schmidt Jonathan Strahan

 

  • Best Editor - Long Form  Winner: Betsy Wollheim  On the shortlist: Liz Gorinsky Anne Lesley Groell Lou Anders Patrick Nielsen Hayden

 

  • Best Professional Artist  Winner: John Picacio On the shortlist: Dan dos Santos Bob Eggleton Michael Komarck Stephan Martiniere

 

  • Best Semiprozine  Winner: Locus edited by Liza Groen Trombi, Kirsten Gong-Wong, et al. On the shortlist: Apex Magazine edited by Catherynne M. Valente, Lynne M. Thomas, and Jason Sizemore Interzone edited by Andy Cox Lightspeed edited by John Joseph Adams New York Review of Science Fiction edited by David G. Hartwell, Kevin J. Maroney, Kris Dikeman, and Avram Grumer

 

  • Best Fanzine  Winner: SF Signal edited by John DeNardo On the shortlist: Banana Wings edited by Claire Brialey and Mark Plummer The Drink Tank edited by James Bacon and Christopher J Garcia File 770 edited by Mike Glyer Journey Planet edited by James Bacon, Christopher J Garcia, et al.

 

  • Best Fan Writer  Winner: Jim C. Hines On the shortlist: James Bacon Claire Brialey Christopher J Garcia Steven H Silver

 

  • Best Fan Artist  Winner: Maurine Starkey On the shortlist: Brad W. Foster Randall Munroe Spring Schoenhuth Steve Stiles Taral Wayne

 

  • Best Fancast  Winner: SF Squeecast, Lynne M. Thomas, Seanan McGuire, Paul Cornell, Elizabeth Bear, and Catherynne M. Valente On the shortlist: The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts (presenters) and Andrew Finch (producer) SF Signal Podcast, John DeNardo and JP Frantz, produced by Patrick Hester StarShipSofa, Tony C. Smith

 

  • JOHN W. CAMPBELL AWARD FOR BEST NEW WRITER Winner: E. Lily Yu Books on the shortlist: Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2010 or 2011, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award). Mur Lafferty Stina Leicht Karen Lord Brad R. Torgersen
  • CHICON 7 SPECIAL COMMITTEE AWARD: Robert Weinberg
  •  BIG HEART AWARD: Juanita Colson